Klub chovatelů králíků ZTd a ZBTd

"Čisté chovy" úryvek z článku, který připravila paní Pišínová (Teddy z HK)

 

Novinkou v chovu domácích králíčků je tzv. „čistý chov“. Takový typ chovů začal vznikat v zahraničí. Základem je připouštění zvířat pouze po kompletním veterinárním vyšetření. Zvířata zařazená v takovém chovu nejsou jen 100% zdravá, s negativním nálezem na kokcidiózu, ale nesmějí mít v krvi ani protilátky na závažná onemocnění, jako je encefalitozoonóza. To znamená, že se rodiče nesměli s takovým onemocněním ani setkat. Kokcidióza je nejčastějším onemocněním králíčat často končícím úmrtím zvířete. Encefalitozoonóza je závažné, velmi špatně léčitelné onemocnění způsobé prvokem Encephalitozoon cuniculi. Protože původcem tohoto onemocnění je prvok, nereaguje na antibiotika, jak to známe třeba u bakterií. Proto je v čistém chovu potřeba vyloučit nemoc, byť v latentním stavu, protože přenos z matky na mládě je téměř stoprocentní.

U čistých chovů se mláďata nepřeléčují proti kokcidióze. Aby se vyloučilo riziko rozvoje kokcidiózy, je v čistém chovu všem králíčkům minimálně 2 x ročně dělána koprologie (kompletní vyšetření bobečků). Samička je takto vyšetřena ještě před připuštěním a pak opět v 7-9 dni věku miminek, než začnou králičí miminka papat bobečky maminky, aby si osídlili svůj trávicí trakt potřebnou mikroflórou. Do pití jsou přidávána prebiotika, která napomáhají správnému osídlení trávicího traktu. Koprologie se dále provádí ještě před odchodem miminek do nových rodin. Cílem je, aby miminka odcházela do nových rodin naprosto zdravá, se silným imunitním systémem. Pokud jsou králičím miminkám preventivně podávána kokcidiostatika, což je běžné a nutné u králíkárnových odchovů, tyto léky zlikvidují nejenom kokcidie, ale i potřebnou mikroflóru. Trvá velmi dlouho, než se mikroflóra vrátí do normálu a králíčci jsou v tomto období náchylnější k onemocnění. Navíc jakékoli preventivní podávání léků výrazně oslabuje imunitní systém.

                                                                 Jana Pišínová

 

 

Komentář: Také u "králíkárnových" chovů lze zcela vynechat přeléčování klasickými antikokcidiky, ale je nutné současně přijmout jiná opatření, která spočívají v podávání pro- či prebiotik, bylinných extraktů a dalších. Nyní již má každý chovatel na výběr. Doufáme, že tento úryvek čtenáře přiměje k přemýšlení a k získání co nejvíce informací o daném tématu, který je pro chovatele velmi důležitý! Myšlenka čistého chovu je opravdu nadmíru zajímavá.....kdo z nás si totiž nekoupil alespoň jednoho králíka s kokcidiózou, encefalitozoonózou, vnějšími parazity, dravčíky atd?

Iva Šmrhová

 

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode