Klub chovatelů králíků ZTd a ZBTd

Jak se připravit na výstavu

 

Před 1. spec. Výstavou ZT a TB se objevilo vícero dotazů, jak králíčka správně připravit na výstavu. Proto zde zveřejňujeme základní popis, jak jej správně připravit a neopomenout některé důležité věci.

 

a) Nejméně tři týdny před výstavou je třeba králíčka nechat naočkovat proti moru a myxomatóze, rovněž můžeme nechat očkovat proti pasteurelóze, která je velmi nepříjemná a rovněž by se na výstavách mohla teoreticky objevit. Protože na výstavu každý z nás bere to nejlepší co má, je potřeba si naše miláčky v tomto směru pečlivě hlídat. Rozhodnutí záleží na každém chovateli, povinné je však očkování proti moru a myxomatóze. Nezapomeneme s sebou na výstavu vzít očkovací průkaz! Pokud je v propozicích výstavy požadováno klinické posouzení před výstavou, je třeba i tuto podmínku splnit a před výstavou s králíčkem zajít k veterináři.

 

b) Králíčka plemene Zakrslý teddy a Teddy beránek je třeba před výstavou pěkně načesat a řádně rozčesat, abychom se v posudcích vyhnuli hodnocení v pozici 4 – srst mírně zplstělá. Srst nesmí být nikde znečištěná, od moči, prachu či hlíny. Je nutno, aby králíček byl nejen celkově čistý, ale na posouzení i suchý, proto je možno před posuzováním svému králíčkovi odebrat misku s vodou, aby se před posouzením nezamokřil.

 

c) Je třeba zkontrolovat čistotu očí (nesmí slzet, být zarudlé, což by mohlo svědčit pro nějakou nemoc) a rovněž čistotu uší (uši musí být prosté ušního mazu a nesmí být přítomen ušní svrab). Dále je třeba před výstavou kleštičkami zajistit správnou délku drápů, které nesmějí být přerostlé a nemají přesahovat srst. Pozor, čisté u králíčka musejí být i nášlapové plochy spodků končetin, takže je nezapomeneme důkladně vyčistit. U králíčka nesmějí být v srsti přítomny žádní cizopasníci, to vše je důvod pro to, aby králíček nebyl na výstavě klasifikován.

 

d) Mokrým hadýrkem je třeba vyčistit pohlavní kouty – jak název napovídá, jsou umístěné vedle pohlaví (nalevo a napravo od něj) – je třeba vyčistit řádně oba kouty.

 

e) Vždy na výstavu bereme jen naprosto zdravé králíčky!Pokud je u králíčka zaznamenána nemoc, např. infekční rýma, nadmutí, epilepsie, oční zákal, třetí víčko, zduřelé pohlaví, otevřené rány, přerůstání zubů (křivé zuby), otlaky, slepota apod. králíček nebude na této výstavě klasifikován.

Tetování u ZT a TB zatím není vyžadováno, u ostatních, již uznaných plemen, pokud není přítomno či není čitelné není možno králíčka na výstavě posoudit a zůstává neklasifikován.

 

To jsou základní body, pro zájemce o podrobnější popis odkazuji na Vzorník plemen králíků.

 

Iva Šmrhová, CHS z Drinopolu

 

 

 

 

Kontakt

Český svaz chovatelů, Klub chovatelů králíků Teddy a zakrslých Teddy beránků pobočný spolek

chstynaja@seznam.cz

Sídlo:
Maškova 1646/3,
182 00 Praha 8 - Kobylisy

Korespondenční adresa:
Aneta Glaubaufová
Klub chovatelů ZTd a ZBTd
Ostravská 3062,
272 01 Kladno

IČ: 72055910

transparentní účet:
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2001158992

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode