Klub chovatelů králíků ZTd a ZBTd

Králíčci s vystouplým kyčlím

Mírné hrboly kyčelních kostí u Zakrslých teddy .

Poslední dobou mi dorazilo hodně dotazů týkajících se „vystouplých kyčlí“ u Zakrslých teddy a jak toto rozpoznat.

Jako velmi názorný mi v tomto směru přijde obrázek ze Vzorníků plemen králíků Ing. Josefa Zadiny, na kterém jsou znázorněny mírné hrboly kyčelních kostí u krátkosrstého králíka.


U dlouhosrstého králíka je třeba důkladné prohmatání, protože přes srst není skoro nic vidět. S tím souvisí i to, že samozřejmě nejlepší a nejnázornější je, když vadu u králíka vidíte „naživo“ a můžete si porovnat dva králíky, jednoho s vadou a druhého bez ní.

Bohužel, vystouplé kyčle se objevují u více než 90 % Zakrslých teddy, je opravdu výjimka, spíše rarita, když má teddy kyčle v normě. Co s tím? Jediným řešením je pečlivě vybírat chovné jedince, vyřazovat ty, jež mají vadu výraznou, dále pak připouštět do chovu Zakrslých teddy kvalitní jedince výchozích plemen, kteří jsou na výstavách velmi dobře bodově hodnoceni. Samozřejmě je to běh na dlouhou trať, protože jiné plemeno (hermelín, zakrslý barevný či lvíček) zlepší sice celkový typ (tvar hlavy, stavbu těla včetně zmiňovaných kyčlí), ale současně může některé parametry zhoršit (může dojít ke snížení plodnosti, rození menšího počtu mláďat atp.), rovněž se ale diametrálně změní srst a může trvat i několik dalších generací, než se opět chovatel dostane zpět, k žádoucí srsti plně charakterizující Zakrslé teddy….nutno ještě připomenout, že skutečnou kvalitu srsti teddíka neposoudíte určitě dříve než v jednom roce života, spíše až později, což celou situaci komplikuje. I když třeba mladé zvíře může vypadat v srsti velmi nadějně, po přelínání může o svou dlouhou srst nadobro a definitivně přijít….

Již zmíněnou literaturu, Vzorník plemen králíků mohu vřele doporučit všem, kteří se o chov králíků zajímají, vedle uveřejněného obrázku tam naleznete spoustu dalších zajímavých obrázků jak má králík vypadat v postoji a jak ne, je to opravdu velmi názorné. Rovněž se v této knize dozvíte jak se boduje na výstavách a mnohé další.

Další co mohu velmi doporučit je účast všech zájemců o tuto problematiku na plánované výstavě Zakrslých teddy spojenou se seminářem, kde bude prostor pro názornou ukázku.

Připravila: Iva Šmrhová

Kontakt

Český svaz chovatelů, Klub chovatelů králíků Teddy a zakrslých Teddy beránků pobočný spolek

chstynaja@seznam.cz

Sídlo:
Maškova 1646/3,
182 00 Praha 8 - Kobylisy

Korespondenční adresa:
Aneta Glaubaufová
Klub chovatelů ZTd a ZBTd
Ostravská 3062,
272 01 Kladno

IČ: 72055910

transparentní účet:
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2001158992

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode