Klub chovatelů králíků ZTd a ZBTd

Body pro bezpečnější nákup teddy králíčka

09.11.2009 12:33

 Pokud zvažujete koupi Zakrslého teddy či Teddy beránka, opravdu bych velmi doporučila věnovat tomuto kroku náležitou pozornost. Dá se obrazně říci: Pozdě bycha honit. Pokud si koupíte nemocného králíčka, budete zklamaní. Pokud si namísto teddíka koupíte lvíčka, budete zklamaní. Pokud si koupíte nesocializované, bázlivé zvířátko nebo naopak agresivní, budete zklamaní.

 

Body, které byste si měli pečlivě ohlídat při nákupu:

 

a)            Zvíře, které koupíte musí být zdravé - nesmí být přítomný výtok z nosu, očí, nesmí být slepená srst na zadečku od průjmu či moči, nesmí být nadmuté, pozor dejte i na křivě rostlé či přerostlé zuby, zvíře nesmí být apatické, nesmí skřípat zuby, nemělo by být velmi vystrašené či agresivní – to vše ukazuje na zdravotní problémy a poruchy chování – pravidlo zní – ačkoli chovu nerozumíte, neberte si zvíře, které se Vám jakkoli nezdá - mnoho lidem se zželí ubohého zanedbaného či nemocného králíčka, které by patřilo spíše do rukou veterináře, jeho koupí si ale zadělávají na velké problémy a nemalé finanční výdaje, navíc, podporují produkci dalších mláďat neseriózním člověkem.

b)            Požadujte Kupní smlouvu – co je psáno to je dáno! Od smlouvy můžete odstoupit, lhůta stanovená zákonem je 6 týdnů. 

c)            Někdy se stane, že se u zakoupeného králíka do několika málo dnů objeví onemocnění nebo dokonce uhyne. I toto je možné řešit s prodávajícím (viz bod výše), nutné je však si zajistit písemnou zprávu od veterinárního lékaře.

d)            Požadujte očkovací průkaz a informaci, zda bylo (či má být) zvíře očkované a zda a jakým prostředkem bylo přeléčené proti kokcidióze.

e)            K teddy králíčkovi vyžadujte Výpis předků nebo Průkaz původu (PP jsou zatím pouze u odchovů z novošlechtění).

f)              Nechejte si ukázat rodiče mláděte, příp. i chov z kterého pochází (pokud je chovatel slušný, chov ukáže, nemá co skrývat, naopak bude mít radost z Vašeho zájmu, pokud bude trvdit, že zvířata by se pokousala a byla by vystresovaná cizím návštěvníkem, je Vám to oprávněně podezřelé).

g)            Zdá se Vám to složité? Vybírejte zvíře od solidního chovatele, pro něj výše uvedené nebude nejmenší problém. Obvykle solidního chovatele poznáte podle výborné kondice chovaných zvířat, odpovídající péčí o ně, ochotou poradit, zkušeností, účastí svých králíků na výstavách atp. Chovatelé se sdružují, jsou členy Českého svazu chovatelů, buď Základní organizace nebo i specializovaného chovatelského klubu.

h)            Nenechte se napálit nízkou nákupní cenou. Chov a péče o králíčky teddy není levnou záležitostí, je i časově dost náročná (zejména, pokud se chovatel snaží mláďata správně socializovat). Pokud je přístup chovatele opravdu zodpovědný a poskytuje zvířatům maximální, kvalitní péči, špičkovou výživu, nebude zřejmě ochotný nabídnout Vám kvalitní a socializované zvíře za pár korun.

i)              Nenechte se napálit nákupem mini králíčků, často se jedná o králíčky podražené v růstu, kteří mohou být zvýšeně nemocní, méně plodní či zcela neplodní a samozřejmě zcela nevhodní do chovu atp.

j)              Nenechte se napálit líbivými internetovými stránkami, nebojte se a vyptávejte se, klaďte dotazy na péči a zdraví králíků, obecné rady, domluvte si návštěvu u chovatele, pokud na Vás zcela nebude mít čas a odbude Vás, je Vám to oprávněně podezřelé. Seriózní chovatel Vám navíc nabídne ke králíčkovi i krmení do začátku a bude potěšen Vaším zájmem a otázkami. Přece jen se jedná o blaho králíčků z jeho odchovu….

 

Iva Šmrhová

mail: iva.smrhova@seznam.cz 

tel.: 773 577 600 

Kontakt

Český svaz chovatelů, Klub chovatelů králíků Teddy a zakrslých Teddy beránků pobočný spolek

chstynaja@seznam.cz

Sídlo:
Maškova 1646/3,
182 00 Praha 8 - Kobylisy

Korespondenční adresa:
Aneta Glaubaufová
Klub chovatelů ZTd a ZBTd
Ostravská 3062,
272 01 Kladno

IČ: 72055910

transparentní účet:
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2001158992

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode