Klub chovatelů králíků ZTd a ZBTd

IV. speciální výstava teddy králíků ve Slaném (2013)

03.02.2014 12:31

Jak probíhala IV. speciální výstava teddy králíků ve Slaném.

 

Dne 18.5.2013 se již počtvrté konala speciální výstava teddy králíků ve Slaném Klubu chovatelů králíků ZTd a ZBTd, a to při výstavě drobného zvířectva konané ZO ČSCH Slaný. Tentokráte králíky posuzoval přítel Jiří Jahoda z Brna.

V letošním roce jsme bohužel zaznamenali poměrně zřetelný pokles přihlášených králíků na výstavu (celkem původně přihlášeno 45 jedinců od 13-ti vystavovatelů). Mnozí chovatelé z různých důvodů práci vzdali, na druhé straně jsou zde i nově začínající, kterým, jak věříme, budou výstavy teddy králíků nápomocny k větší chovatelské vzdělanosti.

Dle návrhů českých standardů Zakrslého teddy (ZTd) a Zakrslého teddy berana (ZBTd) bylo posouzeno celkem 35 králíků, z toho třicetjedna ZTd, jeden ZBTd a tři zakrslí králíci s teddy genem od deseti vystavovatelů. 

Z celkového hodnocení je zřejmé, že za čtyři roky byl na tomto neuznaném plemeni (mluvím zejména o ZTd, neb hodnocení ZBTd by nebylo při počtu jednoho kusu posuzovaného zvířete relevantní) odveden nějaký ten kus práce. Ku příkladu se nevyskytovaly fyziologicky zásadní (řekněme život ohrožující) výlukové vady, jako v předchozích letech. Myšleny jsou tím např. vady chrupu či rozštěpy pyje, které bývaly z počátku poměrně časté. Toto je velmi pozitivní ukazatel – výstavy vychovávají chovatele a pomáhají jim s výběrem vhodných zvířat do dalšího šlechtění, do dalšího chovu.

Vzhledem k těmto zlepšením na neuznaném plemeni se Klub rozhodl od letošního roku posuzování zpřísnit. Výlukovou vadou se tak stalo i nestandardní zbarvení očí a klínky v očích.

Z výstavy tak byli pro nestandardně zbarvené oči vyřazeni dva jedinci. Další výluka, kterou jsme zaznamenali vůbec prvně na výstavách teddy králíků ve Slaném, byly srůsty uší u jedné samice. Dva jedinci (zakrslý beran s teddy genem a ZTd) nebyli klasifikováni pro svou příliš „blahobytnou“ kondici. Celkem bylo tedy hodnoceno výlukou pět králíků.

Vítězem celé výstavy teddy králíků se stal černý samec ZTd (Sam z Ráje), chovatelka Linda Krajská Libánská, vystavovatelky Světlany Hrubé, který získal 95,5 bodu. Stejné bodové hodnocení získala i holandská žlutá samice ZTd (Cilka ze Scarlet), chovatelka Veronika Svobodová, vystavovatelka Jiřina Urbanová.  Takto typové jedince by již pravděpodobně bylo možné registrovat jako králíky regulérně uznaného plemene. 

Přílohou této reportáže je výsledková tabulka vítězných králíků a několik fotografií. Více informací nejen o výstavě, ale i o naší činnosti a neuznaných plemenech ZTd a ZBTd na webových stránkách Klubu chovatelů ZTd a ZBTd

Závěrem bych velmi ráda poděkovala všem účastníkům, pomahatelům a fanouškům, jmenovitě pak posuzovateli, příteli Jiřímu Jahodovi, za vstřícnost, trpělivost a podporu na chovatelském bojišti. Velký dík patří i  ZO ČSCH Slaný, která nám poskytla opět bezvadné zázemí a spoustu výhod s tím spojených. A samozřejmě i našim sponzorům (1. internetový obchod pro TEDDY – www.1teddy.cz, Askino, s.r.o., superprémiové krmení pro králíky Genesis Alfa Alfa a Genesis Timothy www.askino.cz) bez nichž bychom nemohli darovat vítězům tak krásné a jistě i motivační ceny.

 

 

za Klub chovatelů ZTd a ZBT

Bc. Aneta Glaubaufová

Kontakt

Český svaz chovatelů, Klub chovatelů králíků Teddy a zakrslých Teddy beránků pobočný spolek

chstynaja@seznam.cz

Sídlo:
Maškova 1646/3,
182 00 Praha 8 - Kobylisy

Korespondenční adresa:
Aneta Glaubaufová
Klub chovatelů ZTd a ZBTd
Ostravská 3062,
272 01 Kladno

IČ: 72055910

transparentní účet:
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2001158992

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode