Klub chovatelů králíků ZTd a ZBTd

Srovnání králíka "lví hlava" a Zakrslého teddy

22.11.2009 09:50

Foto 1: Lvíček, barva modrá, staří 8 týdnů. Pozn.: Jedná se o plemeno, které není v ČR uznané, ale dosáhl uznání v Anglii (viz anglický vzorník). Své pojmenování lvíček získal podle dlouhé srsti na krku, připomínající hřívu lva. Proto se králíkovi říká "lví hlava" nebo lvíček.

Foto 2: Lvíček, barva černá, věk 8 týdnů. Pozn.: Při přelínávání (cca mezi 6. - 7. měsícem věku) může dlouhá srst na krku lvíčka vypadat. V dospělosti pak již hříva znovu nenaroste.   

Foto 3: Zakrslý teddy, věk 8 týdnů. Pozn.: Srst Zakrslého teddy je rovnoměrně dlouhá po celém těle (včetně hlavy a břicha) již od útlého věku. S přibývajícím věkem se její délka prodlužuje. Požadovaná délka srsti je 5 - 8 cm.

Foto 4: Zakrslý teddy madagaskarový, dospělá samice. Pozn.: Na hlavě Zakrslého teddy je vidět čelenka, jeden z hlavních plemenných znaků teddy králíků. Míní se jí srst na hlavě, která musí být u dospělého králíka dlouhá, u uší se rozděluje a padá po stranách do očí králíka, vpředu přepadá přes nos dolů. Srst na celém těle je hustá, kvalitní a rovnoměrně dlouhá.  

Foto 5: Porovnání vzhledu lvíčka a teddy králíka - mláďat. Pozn.: Lvíček má dlouhou srst na krku, Zakrslý teddy má dlouhou srst na celém těle, na hlavě se již rýsuje výše zmiňovaná čelenka.

Foto 6: Porovnání lvíčka a Zakrského teddy - pohled ze shora. Opět patrný rozdíl v osrstění. 

Foto 7: Lvíček, holandská modrá, dospělý jedinec. Po přelínání došlo ke ztrátě hřívy, dlouhá srst zůstala jen ve velmi malých skupinách srsti.

Foto 8: Zakrslý teddy holandský modrý, dospělý jedinec. Pozn.: Z fotky je dobře patrné, že dlouhá srst na celém těle je přítomná i v dospělém věku (v době přelínávání může být kvalita srsti zhoršená). Je přítomná čelenka na hlavě, srst na uších je nejvýše polodlouhá (nesmí být přítomny praporky, které jsou typickým plemenným znakem angor - jedná se o silné osrstění uší po celé jejich délce).

 

Protože plemeno Zakrslý teddy není dosud ustálené, může být také kvalita srsti u jedinců mírně rozdílná. Na fotkách jsme představili typické jedince s kvalitní čelenkou a požadovanou délkou srsti. Případné dotazy rádi zodpovíme.

Foto: Jana Zýmová

Text: Iva Šmrhová

 

 

 

Kontakt

Český svaz chovatelů, Klub chovatelů králíků Teddy a zakrslých Teddy beránků pobočný spolek

chstynaja@seznam.cz

Sídlo:
Maškova 1646/3,
182 00 Praha 8 - Kobylisy

Korespondenční adresa:
Aneta Glaubaufová
Klub chovatelů ZTd a ZBTd
Ostravská 3062,
272 01 Kladno

IČ: 72055910

transparentní účet:
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2001158992

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode