Klub chovatelů králíků ZTd a ZBTd

Poznámky k výstavě a Přednášce

 

Výstava

 

Pohled očima jednoho z účastníků výstavy:

Naše posádka na výstavu dorazila kolem osmé hodiny s mírným blouděním, z kterého nás naštěstí zachránil moc ochotný pán, který nás za zpětný odvoz na jeho původní stanoviště k hale navedl. Po příchodu do chovatelské haly se konala přejímka zvířat, kdy paní veterinářka zkontrolovala veterinární osvědčení o očkování, překontrolovala zvířátko, paní Prokešová nahlásila číslo klece a mohlo se začít s ubytováním. Každý králíček měl svou vlastní klícku, do které většina z nás přidala na dno ještě trochu sena, jelikož v kleci coby podestýlka byly připraveny hoblinky. Všichni, kteří teddíčky znají, vědí, jak po proběhnutí v hoblinkách museli vypadat :-) S trochou sena ale už nové hnízdečko bylo o moc lepší, na každého ušáčka tu navíc čekala miska s vodou a miska plná granulek. Pak již dopoledne probíhalo tak, že králíčci se seznámili s jejich novým bydlením, páníčci je okukovali (tedy nejen ty vlastní, ale také ty „konkurenční“), povídali si, sledovali jejich hodnocení a posuzování (někteří zřejmě s mírným děsem v očích, jelikož hodnocení bylo přísné, aby všichni přihlížející věděli, na co si při chovu mají dávat pozor, kterých vad – a že jich ve velké míře nebylo málo, se vyvarovat, abychom ty naše teddíky posunuli tam, kam si většina z nás přeje), mladí pomáhali s nošením králíčků a morčátek posuzovatelům. Čas plynul rychle a než jsme se všichni nadáli, byl tu čas oběda. To už ale většina z nás byla plná nabytých dojmů, informací, zážitků, takže po posouzení posledního králíčka (celkem se výstavy zúčastnilo 49 teddy králíčků a 3 beránci) všichni uvítali malou pauzu, kterou někteří využili k romantickému sbližování některých svých králičích zlatíček, jiní si krátce odpočinuli a kolem druhé hodiny jsme všichni nadšení teddíčkáři vyrazili vstříc velmi zajímavému semináři, kde proběhla nejen první ustanovující schůze nově vznikajícího oficiálního klubu, ale také především shrnutí výstavy, která byla pro všechny jistě velmi zajímavým zážitkem. Po vyčerpávajících informacích nás čekalo závěrečné vyhodnocení, předání cen, diplomů, odměn v podobě krmiva Zelená louka a krásné knížky Kamarádi, která je plná překrásných obrázků teddy králíčků. Za sebe a osazenstvo naší posádky mohu směle říci, že výstava byla velmi poučná, zajímavá a že jsme tam prožili krásný den.

 

 Shrnutí výstavy

 

Chovatele teddíků čeká závod na dlouhou trať. V Německu neprobíhá chov moc podle standardu, jsou preferovány spíše zájmy zájemců o mláďata. Stejné je i komerční založení chovu v ČR (zatím se dbá spíše na líbivost), odborná stránka chovu je prozatím nízká. České rodokmeny nejsou rodokmeny jako takové (PP), do budoucna nutnost tetování zvířat. Chovatelé by se měli snažit nehledět na „holandskou strakatost“, spíše se snažit o celobarevné králíky.

 

 

Členství v oficiálním klubu

 

Podmínka registrace v ZO ČSCH! Vznik oficiálního klubu byl následující - odsouhlasení stanov klubu, založení oficiálního klubu. 

 

Zhodnocení posuzování

 

Nesnadná situace, kdy čeští Teddy jsou spíše nesjednocené „plemeno“. Největší vady, které se u nás objevují: barva, kresba – nutnost ustálit, zaměřit se spíše na jednobarevnost, bude nutná zřejmě úprava délky uší –  to je v současnosti problém. Aby mohlo být samostatné plemeno – je nutné odlišení od ostatních plemen, např. typ a struktura srsti – prozatím Teddy tíhnou k jemné – měla by být hrubší (lépe se udržuje), Teddy by se neměl stříhat!!! Doporučení do budoucna: zaměřit se na selekci kvality srsti, prozatím absence čelenky (měla by být, protože je znakem teddy), uši do 6 cm (to je u králíku velmi hezké, srst je schová, jsou v této délce v poměru k tělu, nad 7 cm by neměly být), hmotnost (tendence snižování). Barva očí by měla být odpovídající – modrooké nezařazovat do chovu (povoleno u bílých), stejně tak by měla být i odpovídající barva drápů. Holandská kresba je náročná – doporučeno spíše se zaměřit na snažší cestu – jednobarevné (bílá) nebo japonská kresba. Délka srsti (až 10 cm je až moc, je spíše jemná a nekvalitní, kratší je lepší – min 5 cm, optimum 5 – 8 cm). Do budoucna snaha vystavovat pouze dospělé jedince (kteří už jsou vyvinutí, lze u nich hodnotit srst aj.) – od šesti měsíců dále. Při šlechtění se nejprve zaměřit na kostru, barva není tak důležitá, méně závažné vady se odstraňují snáz. Největší školou, kde se dozvědět nejvíce a nejvíce naučit, je výstava, čím větší výstava, tím lépe.

 

Novošlechtění

 

Základní biblí pro chovatele je Vzorník plemen králíků. Chovatel, kterému může být povoleno novošlechtění, se musí registrovat: www.cschdz.cz – zde jsou i informace o novošlechtění, žádosti o novošlechtění. Do žádanky uvádět: plemene zakrslý teddy, plemene beran teddy, po uznání novošlechtění je nutné kontaktovat registrátora. V případě novošlechtění neplatí podmínka registrovaných rodičů. V rodokmenech se musí uvádět barvy rodičů! Je dobré projít si směrnici novošlechtění. Dobrá literatura je např. knížka Genetika - autor Fingerland.

 

Zapsala: Kateřina Janečková

Kontakt

Český svaz chovatelů, Klub chovatelů králíků Teddy a zakrslých Teddy beránků pobočný spolek

chstynaja@seznam.cz

Sídlo:
Maškova 1646/3,
182 00 Praha 8 - Kobylisy

Korespondenční adresa:
Aneta Glaubaufová
Klub chovatelů ZTd a ZBTd
Ostravská 3062,
272 01 Kladno

IČ: 72055910

transparentní účet:
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2001158992

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode