Klub chovatelů králíků ZTd a ZBTd

Králičí hop

 

Králičí hop

Když jsem slyšela poprvé o králičím hopu, jako chovatelku králíků mě zajímalo, jak králičí hop vypadá, jak probíhá výcvik a jestli to králíky samotné baví? A pochopitelně, jestli i pro mé králíky by tato aktivita byla vhodná? Ze zvědavosti jsem se přihlásila na několik hodin praktické výuky pod vedením Lady Šípové Krejčové, která se výuce toto disciplíny a jejímu tréningu v ČR věnuje a byla jsem opravdu překvapená. Králíci skákali jako o závod, byli uvolnění a v pohodě, opravdu je to bavilo. A nejenom je, skvěle se při tom bavili i jejich majitelé.

 

Králičí hop je poměrně nová, volnočasová aktivita pro děti, mládež, i dospělé. Je velmi populární v zahraničí, např. ve Švédsku či Dánsku, rovněž také v Německu, Anglii, Americe…. Nyní už na ukázky výuky nemusíme jezdit do zahraničí, ale můžeme navštívit hodiny teoretické i praktické výuky v ČR.

 

Podstatou králičího hopu je zdolání překážek v co nejlepším čase a s co nejmenším počtem trestných bodů, které králíček může dostat za špatně zdolané překážky. Králík trasu zdolává na vodítku a kšírkách nebo pouze na kšírkách, na volno. Samotný obojek se u králíků nepoužívá.

 

Jak výuka probíhala?

Nejprve si nás lektorka rozdělila na začátečníky a na pokročilé. Já se svými králíčky byla naprostý začátečník, moji králíčci jsou sice zvyklí na volný pohyb, ale na kšírkách jsem je nikdy nevodila.

S sebou jsem si vzala dva králíčky, když budu s jedním cvičit, aby mohl druhý v klidu odpočívat. První šla cvičit Beruška, naše zakrslá siamská žlutá beraní samička. Nejprve bylo potřeba, aby si na kšírky vůbec zvykla a začala se na nich přirozeně a volně pohybovat. Pokročilým toto již nedělalo problémy, krásně a nebojácně hopkali sem a tam po celém studiu, kde se hop trénuje.

Když se vystavěly první překážky, pro pokročilé bylo naprosto snadné je překonat, ale pro nás, začátečníky, bylo jejich zdolání složitý úkol. Jak má totiž člověk - naprostý amatér přimět svého králíčka, aby se přiblížil k cizímu předmětu, překážce a přeskočil ji? Navíc, jak mi vysvětlila lektorka, králíček z toho, že překážku přeskočí musí mít radost, aby se naučil překážky sám vyhledávat. Rovněž je potřeba, aby se naučil překážky zdolávat s co největší rychlostí. Je pochopitelné, že práce s vodítkem je velmi důležitá. Za kšírky králíčka se nesmí tahat, nesmí se za ně ani zvedat. Když chcete, aby králíček překážku překonal, je možné ho mírným popostrčením do zadečku nebo do boku či mírným nadzvižením nasměrovat na překážku.

U nás to vypadalo tak, že nejprve naše Beruška nechtěla skákat vůbec, bála se nového prostředí a nových požadavků, před překážkou si obvykle lehla a nechtěla se pohnout. Pomalinku se nám ale začalo dařit a zdolali jsme jednoduché překážky. Ještě lépe se nám dařilo po přestávce, během které si Beruška odpočinula a místo ní cvičil Matýsek. Když šla Beruška podruhé na řadu, sama začala přes jednoduché překážky skákat a vždycky radostně vyběhla do prostoru za překážkou. Pak si sama řekla že stačí, plácla sebou na bok a rozhodla se, že dnes už s ní nic nebude a že bude jen odpočívat.Beruška částo běhá po celé zahradě zcela navolno, takže má slušnou kondici, ale i tak je vidět, že skákání je fyzicky náročné. Proto se hop trénuje jen 1x týdně a jen krátkou dobu, délka tréninku je individuální a záleží nejen na fyzické kondici, ale rovněž na věku.

Co se týká pokročilých, ti se věnovali zdolávání poměrně složité dráhy vystavěné z cca šesti rozdílných překážek co do délky i výšky a bylo opravdu na co se koukat. Králíčci výborně skákali, sami překážky vyhledávali a myslím, že všichni zúčastěnění si ty hodiny pěkně užívali.

 

Závěrem

Osobně se mi cvičení s králíky líbilo, byl to opravdu relax od všech každodenních starostí. Bylo to něco nového a zajímavého. Díky králičím hopu se majitel naučí lépe rozumět řeči těla svého králíka. Při této aktivitě se projeví nejen schopnost majitele svého králíčka vézt jako např. u psí agility, u králíka se projeví schopnost skákat, radost z pohybu a rovněž jeho vrozená inteligence.

 

Příjemné je, že během krátké doby je možné procvičit více králíků, takže se hodí i pro ty, co mají větší počet králíků. Jak jsme si vyzkoušeli v praxi, teddíci i lvíčci se k této aktivitě skvěle hodí. Přesto nejvíce přítomných králíků byli beránci. Velmi sympatické bylo to, že se sešli králíci různých plemen, čistokrevní i kříženci. Šanci zde mají i ti, co by na výstavách, které hodnotí ponejvíce exteriér neměli úspěch. Zde dostali šanci všichni králíci ne proto jak vypadají, ale jaké mají schopnosti a jací opravdu jsou.

 

Hodiny výuky  

Pokud si budete chtít se svým králíčkem přijít zacvičit, můžete navštívit např. Dog studio Mája, Petrovice, Veronské náměstí 403 Praha 10, tel.: 603 576 168, mail: krejcova.lada@seznam.cz 

Obvykle se cvičí v pondělí dopoledne, v pátek odpoledne či o sobotách, dle dohody.

Když nějaká ta laťka spadne, nic se neděje. Důležité je, aby skákání králíčka bavilo!

 

Připravila:

Iva Šmrhová, CHS z Drinopolu

tel.: 773 577 600, mail: iva.smrhova@seznam.cz

 

 

Kontakt

Český svaz chovatelů, Klub chovatelů králíků Teddy a zakrslých Teddy beránků pobočný spolek

chstynaja@seznam.cz

Sídlo:
Maškova 1646/3,
182 00 Praha 8 - Kobylisy

Korespondenční adresa:
Aneta Glaubaufová
Klub chovatelů ZTd a ZBTd
Ostravská 3062,
272 01 Kladno

IČ: 72055910

transparentní účet:
https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2001158992

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode