Klub chovatelů králíků ZTd a ZBTd

2. klubová výstava Lysá n. Labem 9. 1. 2010

 

2. Klubová výstava ZTd a ZBTd proběhla dne 9. 1. 2010 v Lysé nad Labem při 5. středočeské výstavě drobného zvířectva Náš chovatel 2010. Přihlášených bylo celkem 25 Zakrslých teddy (ZTd), chyběli Zakrslí berani teddy (ZBTd), kteří nebyli přihlášeni žádným vystavovatelem.

 

Výstava byla bohužel poznamenaná nepřízní počasí, z důvodu sněhových kalamit na území celé republiky se výstavy účastnila jen necelá polovina vystavovatelů a byla předvedena necelá polovina přihlášených zvířat. Někteří vystavovatelé kvůli sněhu nevyjeli vůbec, někteří bohužel zapadli do závějí.

 

Posuzování přihlášených teddy králíků proběhlo od 9:30 h do 10:30 h. Posuzoval př. Sirotek. Velký dík patří nejen posuzovateli za profesionální posouzení předvedených králíků, ale rovněž ČSCH, která nám teddy králíky umožnila vystavit a představit široké veřejnosti.

Vzhledem k tomu, že se jedná o dosud neuznané plemeno, které je předmětem novošlechtění, hodnocení proběhlo dle předem připraveného posuzovacího lístku nikoli však dle jednotlivých pozic, nýbrž u každého jedince byly popsány přednosti, doporučení, vady přípustné a případně i vylučující. Celkový výsledek jedince byl vyjádřen počtem bodů a vyjadřuje kvalitu a výstavní kondici jedince na bodové škále používané u králíků.

 

Přehled posouzených zvířat – ZTd: 

 

Deborka z Drinopolu, C-7-9, 8-S (červená japanovitá): oc. 95 b

 

Tedýsek z Drinopolu (červená) 94 b (použito ilustrační foto z výstavy v České Lípě)

 

Peggy z Drinopolu (bílá modrooká) 94 b - na fotografii s mládětem velmi nadějným.


 

Chocco z Ráje (perlová) 93,5 b

 


Violka Sandra´s kleine „Stadtteddys“ (holandská modrá) 93,5 b


Giggy z Ráje (holandská havanovitá) 93,5 b
omlouváme se, prozatím foto není, dodáme dodatečně
 

Eleonor z Ráje (rhonská) 93 b

 

Atík (červená) C-5-9, 7: 93 b

 

Cácorka z Ráje (červená japanovitá) 92,5 b

 

Posouzení vystavených jedinců bylo přínosné pro ty chovatele, kteří mají zájem na dalším cíleném šlechtění plemene. Velkou pozornost je třeba stále věnovat celé řadě parametrů. Zejména je třeba dát pozor na stále se vyskytující mírné až výrazné hrboly kyčelních kostí, delší uši, nerovnoměrnou délku srsti, nadměrné osrstění uší odpovídající plemennému znaku angor, atd. Přes některé nedostatky u předvedených jedinců bylo vidět určitý posun kupředu, a to zejména v kvalitě srsti s vyšším podílem pesíků (srst se méně cuchá), v typu a tvaru těla, v optimální délce uší (do 5,5 cm). Předvedení jedinci měli převážně výborné čelenky, které jsou jedním z hlavních plemenných znaků ZTd. Do budoucna bude třeba vylepšovat u celobarevných rázů jednolitost barvy (zatím se stále objevují bílé skupiny srsti a náznaky japonské kresky), rovněž tak intenzitu barvy. Rovněž tak u holandských modrých dá ještě spoustu práce než dosáhneme dokonalosti kresby (včetně manžet a další).

 

Jsme zvědaví na další výstavu, kde budou předvedeny další odchovy ZTd a doufejme i ZBTd. Do budoucna vidíme velký význam v získání dalších chovatelů ZTd a ZBTd se zájmem o kvalitní chov a šlechtění. Na výstavách je možné porovnat předvedené jedince, upozornit na jejich klady a zápory, odhalit případné vylučující vady. Za pomoci posuzovatele tak vzniká určitý návod pro chovatele těchto dosud neuznaných plemen, co v chovech upevňovat, co nikoli a na co se zaměřit nejvíce a nejdříve. Každému chovateli lze jen velmi doporučit vyslechnout si či přečíst hodnocení svých zvířat posuzovatelem a vědět tak, co do svého chovu zařazuje .

Rovněž tak pro širokou veřejnost jsou výstavy a expozice teddy králíků velkým lákadlem. Díky výstavám a expozicím se i veřejnost může seznámit s tím, jak má ZTd rámcově správně vypadat a získat informace o chovu a péči o toto zajímavé dlouhosrsté, sportovně-společenské plemeno zakrslého králíka.

 

Na doporučení pana Sirotka navrhujeme výboru klubu přehodnotit systém udělování kartiček Čekatelství šampiona ze stávajících 95 bodů na nižší hranici 93 bodů. Tím by se zvýšil počet oceněných jedinců, kteří ovšem zkušeným posuzovatelem byli posouzeni a doporučeni do chovu pro konkrétní přednosti. Pokud s tímto bodem bude výbor souhlasit, máme další jedince, kteří získali Čekatele šampiona.

 

Na výstavu byly připraveny krásné poháry, které jsme z výše uvedených důvodů ponechali na výstavu do Slaného. 

Na závěr si dovolím poděkovat členkám našeho klubu, sponzorům výstavy: Lence Hornové (CHS Kemet) www.chs_kemet.websnadno.cz - výroba boudiček a králíkáren (viz foto), dále Lindě Krajské Libánské www.rajteddiku.cz spoluautorce knihy o teddy králících za sponzorský dar 200 Kč. Třetím sponzorem výstavy je 1. internetový obchod (nejen) pro teddy www.1teddy.cz který poskytl krmivo značky Ovator v hodnotě 600 Kč, věcné dary budou využity na výstavu ve Slaném.

1teddy e-shop 

Autor fotografií: Zdeněk Gorgoň.

Autor textu: Iva Šmrhová.

 

 

 

  

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode